Sensoriniai žaislai kūdikiams

Sensoriniai pojūčiai, greičiausiai, yra svarbiausi, kai žmogaus bando suvokti erdvę. Remiantis patvirtintais šiuolaikinių medicinos mokslininkų duomenimis, smulkiosios motorikos užsiėmimai yra būtina sąlyga vaiko nervų sistemos vystymuisi, aukštų protinių gebėjimų formavimuisi. Dėmesio ir visų rūšių atminties – vaizdinės, motorinės, asociatyvios – tobulinimas yra tampriai susijęs su harmoningu visų jutimo organų vystymusi.

Kai šeimoje gimsta kūdikis, ypač jei jis yra pirmagimis, tėvai ir visi artimieji negali sulaukti, kada gi išrinks jam pirmąjį žaislą. Žmonių kartos keičiasi ir matome, kad tuos, kurie vaikystėje turėjo tik porą pačių primityviausių žaislų, pakeitė tie, kurie turi galimybę turėti viską – žaislų parduotuvių asortimentas dabar ypač didelis. Norint išsirinkti kažką tikrai naudingo, kartais parduotuvėje turite praleisti labai daug laiko. Ir dažnai žvelgdami į žaislą degančiomis entuziazmu mažo vaiko akimis, mes, suaugusieji, klausiame savęs – už galimybę vaikystėje turėti tokį žaislą beveik viską atiduočiau, bet ar mano vaikui to reikia? Juk mes norime, kad žaislas būtų naudingas ir patiktų vaikui, o labiausiai – kad vaikai galėtų ilgai su juo žaisti, ir kad žaislas galėtų „augti“ kartu su vaiku.

Kad vaikų raida vyktų sklandžiai, jie turėtų daug žaisti. Tačiau tai nereiškia, kad norint suteikti viską, kas geriausia jūsų vaikui, turite perkelti visą žaislų parduotuvę į savo namus. Daugybė tyrimų rodo, kad kuo mažiau žaislų vaikas turi, tuo ilgiau ir kūrybiškiau jis su jais žaidžia, o žaislų perteklius žymiai pablogina žaidimo kokybę. Kuo žaislas paprastesnis, tuo daugiau reikia pasitelkti vaizduotę, jeigu norima su juo žaisti, ir tuo didesnis yra mamų, tėčių, brolių ir seserų dalyvavimo žaidime poreikis. Žaislas turėtų būti kuo paprastesnis – kad žaisdamas vaikas galėtų pasitelkti įvairius įgūdžius: kalbėjimą, vaizduotę, fizinį aktyvumą.

Kūdikio raida Sensoriniai kamuoliukai

Sensoriniai pojūčiai, greičiausiai, yra svarbiausi, kai žmogaus bando suvokti erdvę. Remiantis patvirtintais šiuolaikinių medicinos mokslininkų duomenimis, smulkiosios motorikos užsiėmimai yra būtina sąlyga vaiko nervų sistemos vystymuisi, aukštų protinių gebėjimų formavimuisi. Dėmesio ir visų rūšių atminties – vaizdinės, motorinės, asociatyvios – tobulinimas yra tampriai susijęs su harmoningu visų jutimo organų vystymusi.

„Dream Makers“ įmonės, gaminančios „Fancy Baby“ žaislus, vadovė Nadežda Vasilenok pasakoja apie savo patirtį tiek dirbant, tiek „gyvenant“ su žaislais: „Iš visų mūsų žaislų (aš dirbu žaislų srityje daugiau nei 10 metų ir, kaip žinote, mūsų šeima jų turi labai daug) lavinamųjų kamuoliukų rinkinys „Sensoriniai kamuoliukai” visais atžvilgiais tapo neginčijamais lyderiais. „Sensorinių kamuoliukų“ pardavimo pradžia sutapo su vaiko gimimu mano šeimoje ir mano kolegos padovanojo mums šiuos ryškius kamuoliukus. Ir turiu pripažinti, kad mums jie be galo patiko! Mielai dalinuosi patirtimi, kaip mes augome žaisdami „Sensoriniais kamuoliukais“ ir tikiuosi, kad ši informacija Jums bus naudinga“.

Naujagimis

Vaikelio gyvenimas šiuo laikotarpiu yra gana paprastas. Viskas, kas iš tikrųjų yra svarbu tuo etapu, tai yra geras maistas, geras miegas, švarus vystyklėlis ir daug motiniškos šilumos. Kūdikio regėjimas dar nėra pakankamai išsivystęs. Tokio amžiaus vaikai geriausiai atpažįsta žmonių veidus, todėl grimasų rodymas yra ypač puikus žaidimas. Vaikas netgi gali kopijuoti Jūsų veido išraišką. Tokio amžiaus vaikas iš arti jau gali atskirti kontrastingas spalvas, todėl „Kukū“ žaidimas jam bus labai įdomus: kamuoliukas slepiamas už lovelės krašto ir vėl parodomas. Vienas, antras, trečias. Jie lėtai išlenda ir greitai iššoka, kas prajuokina kūdikį ir padeda jam lavinti žvilgsnio fokusavimą.

Kūdikio klausa taip pat nėra pakankamai išsivysčiusi, tačiau jis jau atpažįsta mamos balso skambesį. Pediatrai pataria kuo daugiau kalbėti su vaiku, papasakoti juokingas istorijas, klausti, dainuoti dainas, mėgdžioti jo skleidžiamus garsus. Kūdikio lytėjimo juslė yra gerai išsivysčiusi. Todėl kuo daugiau glauskite savo mažylį prie savęs, sūpuokite, glostykite, atlikite su juo mankštelę ir svarbiausia, užtikrinkite daug „oda į odą” kontakto.

1–3 mėnesiai

Šiuo laikotarpiu vaikas jau laiko galvytę, apsiverčia nuo nugaros ant šono, vis geriau koordinuoja savo judesius. Jis reaguoja į garsus, pasuka galvą į garso šaltinio pusę, tyrinėja savo delnus ir pirštus, suspaudžia juos į kumštelius ir apžiūri; siekia žaislų, demonstruoja susidomėjimą ryškiais objektais. Išnyksta naujagimio refleksai, formuojasi dienotvarkė ir bendravimo su suaugusiais įgūdžiai. Šio amžiaus tarpsnio vaikus domina ryškūs ir kontrastingi žaislai, kurie tuo pačiu yra gana paprasti.

Padėkite prilaikyti dviejų mėnesių amžiaus vaikučiui žaislą jo rankose, ugdydami griebimo refleksą. O artėjant trečiajam mėnesiui, kūdikis jau išmoks laikyti žaislą savarankiškai.
Geltonos spalvos panašus į molekulę kamuoliukas labiausiai traukia dėmesį, kai kūdikis išmoksta sugriebti, jo iškilumai yra labai patogūs mažiesiems pirštukams, o žaidžiant juo yra gerinama judesių koordinacija.

Kamuoliukai yra pagaminti iš minkštos, malonios liesti medžiagos ir idealiai tinka masažuoti mažylį. Kamuoliuku švelniai masažuojant nugarą, rankas ir kojas yra atpalaiduojami kūdikio raumenys, kurie yra ypač įtempti pirmuosius 3 gyvenimo mėnesius.

3–6 mėnesiai

Šiuo laikotarpiu pagrindinis dalykas kūdikio vystymuisi yra bendravimas ir bendras žaidimas. Vaikas savarankiškai tyrinėja žaislus – laiko rankose, mokosi perimti iš vienos rankos į kitą. Violetinės spalvos kamuoliukas su gūbreliais yra puiki priemonė tobulinti smulkiosios motorikos įgūdžius. Tiesiog laikydamas kamuoliuką, kūdikis nejučia lavina smulkiąją motoriką ir atgniaužia delniukus, lavina rankų raumenis ir mokosi valdyti pirštukus.

Nadežda pasakoja, kad šiuo laikotarpiu „Sensoriniai kamuoliukai“ jos šeimą taip pat maloniai nustebino savo garsais – jie pasirodė natūralūs, necypiantys. Jie visai neerzino klausos, tačiau puikiai traukė sūnaus dėmesį. Jam buvo labai įdomu akimis sekti įvairias spalvas ir formas. Jis šypsojosi ir linksmai mosikavo rankomis ir kojomis.

Kamuoliukai yra labai įdomūs ir mažosioms burnytėms, kuriose dygsta dantukai: įdubos, įvairūs išsikišimai ir dygliai yra ypač patrauklūs tada, kai vaikas bando pažinti pasaulį per burną.
„Sensoriniai kamuoliukai” puikiai plūduriuoja vandenyje ir vis dar yra vienas iš mūsų mėgstamiausių maudymosi žaislų. Padedant mamai, kamuoliukai virsta žuvytėmis, banginiais, aštuonkojais.

7–9 mėnesiai

Šiuo laikotarpiu pastebimas fizinio ir neuropsichinio vystymosi šuolis. Vaikas išmoksta apsiversti, šliaužioja, pradeda sėstis, stotis ir vaikščioti prisilaikant. Šiame amžiuje mes bandėme ne tik rankomis, bet ir basomis kojomis laikyti kamuoliukus sėdėdami ar gulėdami ir net juos pakelti bei paduoti mamai ar tėčiui ar sudėti į krepšį. Apie devintą mėnesį kūdikis laikomas už dviejų rankyčių pradeda vaikščioti, mokosi išlaikyti pusiausvyrą. Atskiria artimuosius ir nepažįstamus žmones. Gali ilgai plepėti, bendraudamas su artimaisiais, pamažu plečiant skiemenų žodyną.

Galite žaisti spėlionių žaidimą pasitelkiant kamuoliuką: paslėpkite kamuolį už nugaros, o vaikas tegul atspėja, kurioje rankoje jis yra arba kuris būtent kamuoliukas. O paaugęs jis galės pats paslėpti kamuoliuką. Pritvirtinkite kamuoliukus su lipnia juosta prie grindų arba prie stalo. Suvyniokite kamuoliukus į foliją, popierių ar audinį ir leiskite mažyliui juos išvynioti. Jų išvyniojimas yra tikras nuotykis mažyliui!

Puikus žaidimas – kamuoliukai keliauja į namą: paimkite kartoninę dėžę, išpjaukite joje didžiausio kamuoliuko dydžio skylę. Dabar galima įsivaizduoti, jog tai yra avilys, pelių urvelis, arba katė turinti didelę burną, arba garažas. Tiesiog nupieškite tai, kas jums labiau patinka. O mažylis, mesdamas kamuoliukus į skylę, džiaugsmingai įsivaizduoja, jog maitina katę arba stato mašiną į garažą arba padeda bitėms grįžti į avilį.

10–12 mėnesių

10–12 mėnesių laikotarpis yra tas laikas, kai labai greitai vystosi socialiniai ir bendravimo įgūdžiai. Vaiko vystymuisi šiuo laikotarpiu labai svarbu, kad jis nežaistų vienas, o kartu su tėvais ar kitais vaikais. Geriausias žaislas bus tas, kurio pagalba jis bendraus su kitais žmonėmis. Kamuoliukus galima panardinti į pirštų dažus ir ridenti ant didelio popieriaus lapo, taip sukuriant ryškius potėpius ir paveikslus. Arba galite naudoti smėlį, plastiliną ar tešlą, taip sukuriant įvairius raštus ir skylutes, burbuliukus. Žaidžiant yra lavinamas erdvinis samprotavimas, motoriniai ir pagrindiniai matematiniai įgūdžiai.

Share

You Might Also Like

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *